.

Dış Ticaret

Dış ticaret ile ilgili programlar Türkiye’nin farklı üniversitelerinde Dış Ticaret, Dış Ticaret ve Avrupa Birliği veya İthalat-ihracat gibi farklı adlarda açılmış bulunmakta olup eğitim–öğretim faaliyetlerine devam etmektedir. Mehmet Akif ERSOY Üniversitesi Bucak Hikmet Tolunay Meslek Yüksekokulu Dış Ticaret Programı METEP kapsamında bulunan Göller Bölgesi’nde Dış Ticaret adıyla açılan ilk program olma özelliği taşımaktadır.

Bu program, ihracat ve ithalata dayalı bankacılık, taşımacılık, gümrük gibi dış ticaretle ilgili işkollarında çalışacak ara insan gücünü yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Bölgemizin mermercilik sektöründe gelişmiş olması ve üretimin çoğunun dış pazarlara gönderilmesi bu program için hayati önem taşımaktadır. İlçemiz içerisinde mermercilikle ilgili ihracat yapan 10’ un üzerinde şirket bulunmaktadır. Bu şirketler dış ticaret işlemlerinden anlayan yetişmiş ara eleman ihtiyacı duymaktadırlar. Okulumuzda eğitim gören öğrencilerin çoğu bu bölgenin öğrencileri olması sebebiyle istihdam yine bu bölge içerisinde gerçekleşecektir. Aynı zamanda AB üyeliğine hazırlanan ülkemiz için de dış ticaret bölümü önem arz etmektedir. 

Dış Ticaret Programından mezun olma durumuna gelmiş öğrenciler Antalya, Burdur, Isparta ve Bucak’ta bulunan ihracat-ithalat yapan işletmelerde staj ve uygulama yapma olanağı bulabilirler. Bölgenin ihracat yapma potansiyelinin güçlü olması öğrencilerin pratik yapma ve beceri kazanma şanslarını arttırmaktadır.